Biyografi
Türkiye Büyük Millet Meclisi
Giresun
Bilimsel Çalismalar
Oto Aydinlatma Sistemi
 
      

.........
.........

 


Göz Kamaştırma Etkisi Yapmaksızın Devamlı Uzun Mesafeli Aydınlatma Sağlayan Araç Farı

"A headlamp with a continuous long-distance illumination without glaring effects "

Sistemle İlgili Bilgi:

Dünyada halen ideal bir kısa huzmeli oto dış aydınlatma sistemine ulaşılamamıştır.

Gece yolculuklarında, özellikle uzun huzmeli aydınlatma sırasında ışık huzmeleri karşı yönden gelen araç sürücülerinin gözlerini kamaştırır ve yol görüşünü ciddi şekilde bozar. Hatta bu durum kısa süreli geçici görme kaybına neden olarak trafik kazalarına neden olabilmektedir.

Bir Göz Hekimi olarak; yıllardır her türlü; hava ve yol şartlarında yeterli aydınlatma sağlarken gözü kamaştırıcı etkisi minimum düzeyde olan bir oto dış aydınlatma sistemi üzerinde çalışıyorum. Çalışmalarım sonucunda dünyada halen kullanılmakta olan bütün marka ve model araçlara uygulanabilecek olan, standart kısa huzmeli oto aydınlatmaları yerine uygulanabilecek olan "Göz Kamaştırma Etkisi Yapmaksızın Devamlı Uzun Mesafeli Aydınlatma Sağlayabilen bir Araç Far Sistemi" geliştirdim.

PCT patent müracaatını yaptığım bu projenin uluslararası düzeyde uygulanabilmesi için, halen bütün dünyada kullanımda olan kısa huzmeli far standartları olan ECE R112, R48 ve R98 yerine geçebilecek değişiklik önerilerimi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na verdim.

Değişiklik önerilerim, TÜBİTAK ve Otomobil sanayicileri Derneği'nce incelenmiş olup, Sanayi Ticaret Bakanlığı'nca uygun görüşle Birleşmiş Milletler aydınlatma Komisyonuna havale edilmiştir (04.Haziran.2004 tarih ve 3496 sayılı yazı).

Sistem, devamlı olarak uzun huzmeli aydınlatma mesafesine yakın bir yol aydınlatmasını karşı yöndeki trafiği rahatsız etmeksizin sağlayabilmektedir. Karşı yöndeki motorlu araç sürücüleri, bisiklet sürücüleri ve yayaların gözlerindeki olumsuz kamaştırıcı etkiyi minimum düzeye indirebilmektedir.

Sistem, dünyada halen kullanılmakta olan veya yeni üretilecek olan bütün marka ve model araçlarda uygulanabilir.

Bu sistemle karşı yönden gelen araçlar daha net görülebilecek, plakaları rahatlıkla okunabilecek, hatta aynı sistemi uygulayan araçlarda, araç aydınlatmaları karşılıklı olarak birbirlerine olumlu aydınlatma katkısı sağlayabilecektir.

Sistem, dünyada halen kullanılmakta olan bütün marka, model farklı tipteki kolaylıkla adapte edilebilecek, sistemin uygulandığı araçlarda, yapılacak montaj işlemi sırasında araçların dış görünümlerinde herhangi bir değişiklik ve deformasyon söz konusu olmayacaktır.

Sistemin üretilebilmesi için, üretici firmalara önemli bir ilave yatırım maliyeti gerekmeyecektir.

Araçlardaki sistem değişiminin maliyeti; -yaklaşık olarak- komple bir oto far sistemi değişimine eşdeğer ücret boyutlarında olabilecektir.

 
 

 

 


HOME