Biyografi
Türkiye Büyük Millet Meclisi
Giresun
Bilimsel Çalismalar
Oto Aydinlatma Sistemi
 
      

.........
.........

 

BiyografiYrd.Doç.Dr.Turhan ALÇELİK
20-21. Dönem Giresun Milletvekili

 

05.03.l958 tarihinde Giresun ili Keşap ilçesi Halkalı Köyünde doğdum. İlkokulu kendi köyümde, Orta öğrenimi Giresun Merkez Lisesinde tamamladım.1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl Tunceli İli Merkez Sağlık Ocağında göreve başladım. Vatani görevimi 1983 Aralık-1985 Mart tarihleri arasında İslahiye'de yedek subay olarak icra ettim.

Sakarya İli Akyazı İlçesi Merkez Sağlık Ocağı ve Sakarya Devlet Hastanesinde dört yılı aşkın bir süre görev yaptıktan sonra, 1991 yılı Ocak ayında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında ihtisasa başladım ve 1994 yılında Göz Hastalıkları Uzmanı oldum. 1995 yılı Mart ayından itibaren Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında Öğretim Üyesi (Yrd.Doç.Dr.) olarak göreve başladım ve hemen akabinde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliğine atandım.

Bu görevi sürdürmekte iken, 24.12.1995 tarihinde Giresun Milletvekili seçildim ve 20-21.nci dönem Giresun Milletvekili olarak TBMM' de görev yaptım.

Parlamentoda; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği, Çevre Komisyonu Üyeliği, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEIPA) üyeliği, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Komisyonu Türk Grubu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Aynı zamanda Türk Oftalmoloji Derneği Üyesiyim. İngilizce ve Almanca bilmekte olup, evli ve 5 çocuk babasıyım.Göz Hastalıkları Uzmanı bir Öğretim Üyesi (Yrd.Doç. Dr.) olarak görev yaptığım dönemde; Nöro-Oftalmoloji ve Görme Optiği bireysel ilgi alanlarım oldu.

Halen özel olarak, genel aydınlatma ve oto aydınlatmaları konusunda bir AR-GE çalışmasını yürütüyorum.